Dato: 22. oktober 2026 kl. 11.30 (OPDATERING)

Seneste opdatering lyder på, at PHP versionerne er patched helt tilbage til version 5.2. Vi anbefaler dog stadig, at man opdaterer sin PHP version til 8.4 eller 8.5.

OBS

De nye CloudLinux version får ikke nye PHP versioner. Du kan se de patchede versioner her:
https://support.cpanel.net/hc/en-us/articles/44397389677335-Critical-PHP-Security-Release-CVE-2026-109618-and-CVE-2026-109619

Dato: 22. oktober 2026 kl. 09.17

Vi har gennemført sikkerhedsopdateringer af CloudLinux og PHP på vores servere som følge af den aktuelle PHP-sårbarhed.

Alle PHP-versioner fra 7.4 til 8.5 er nu patchet på vores servere. Derudover benytter vi Imunify360, som yder ekstra beskyttelse mod angreb, der forsøger at udnytte sårbarheden.

Vi følger løbende sikkerhedsopdateringer fra CloudLinux og øvrige softwareleverandører og installerer relevante opdateringer for at sikre vores hostingmiljø.

Vi anbefaler, at du opdaterer din PHP-version

Selvom de nødvendige sikkerhedsopdateringer er installeret, anbefaler vi alle kunder at benytte en nyere og fortsat understøttet PHP-version.

Vi opfordrer især kunder, der stadig benytter PHP 7.0, 7.1, 7.2 eller 7.3, til hurtigst muligt at opgradere til en nyere PHP-version. Disse ældre versioner modtager ikke længere almindelige sikkerhedsopdateringer fra PHP-projektet og kan derfor udgøre en øget sikkerhedsrisiko.

Inden du opdaterer PHP-versionen, anbefaler vi, at du kontrollerer, om dit website, dine plugins og øvrige systemer understøtter den nye version.

Vi holder fortsat øje med udviklingen

Der frigives løbende nye sikkerhedsrettelser fra forskellige softwareleverandører. Vi følger udviklingen tæt og sørger for at opdatere vores servere, når relevante opdateringer bliver tilgængelige.

Vores kunder behøver ikke selv foretage sig yderligere i forhold til servernes sikkerhedsopdateringer. Vi anbefaler dog fortsat, at man holder sit website, CMS, plugins og PHP-version opdateret.

PHP-sårbarhed er blevet patchet på vores servere
Om forfatteren
Michael

Michael Storm

Jeg er partner i nordicway ApS og har desuden over 10 års erfaring i online branchen som både designer og udvikler. Jeg er uddannet som multimediedesigner og har siden drevet flere selvstændige virksomheder. Med nordicway ApS ønsker jeg at tilbyde et kvalitetsprodukt til hjemmesideejere, og jeg vil bruge bloggen til at formidle brugbar viden til interesserede og potentielle kunder.